Shin Joong Hyun: Güney Kore Usulü Bir Psychedelic İade-i İtibar Hikayesi

2002album

Güney Koreli rock gitaristi ve şarkıcısı Shin Joong-Hyun, Kore’de Rock’un Babası olarak da bilinen kurucu ve ikonik bir müzisyendir. 1962 yılında Kore’nin ilk rock grubu olan Add4’ü kurdu; 1960’lar ve 1970’ler boyunca ülkenin psychedelic rock sahnesinin belirleyici figürü oldu. 1972 yılında yaptığı “Beautiful Rivers and Mountains” adlı şarkısı ile hem popülerlik anlamında zirveye yükseldi, hem de Park Chung-hee’nin askeri diktatörlüğünü eleştirdiği için rejim tarafından tutuklandı; işkenceye ve izolasyona maruz bırakıldı. Müziği 1980’lere kadar yasaklı durumdayken,  1990’larda yeniden kitlelerce keşfedildi ve o dönemden bu yana Güney Kore Müziğinin kurucusu olarak kendisinden övgüyle söz ediliyor.

Shin Jung-Hyun, 4 Ocak 1938’de   Japon işgali altındaki bir Kore’de, Seul’de doğdu. Annesi o çocukken dünyamızdan ayrıldı. Babası bir Japon kadın ile evlendi. Çocukluğu babası ve üvey annesi ile Mançurya ve Japonya’da geçti. Babasının 78 devir plakları ve üvey annesinin armonikası hayatında müziğe açılan ilk kapılardı. 1952 yılında Güney Kore adını almış ülkelerine döndüklerinde babasını kaybetti. Ertesi yıl da üvey annesi dünyasını değiştirdi. Shin, Seul’e taşındı ve ilaç sektöründe çalışmaya başladı. (Bir başka metinde de ikisini birden 11 yaşında kaybedip, fabrikada çalışmaya 11 yaşında başladığı rivayet edilir.) İş çıkışı da akşam lisesine gidiyordu. Bu dönemde gittiği müzik dükkanında tek bulabildiği enstrüman olan kemanı alıp öğrenmeye çalıştı. Bu başarısız denemeden sonra önce bir akustik gitar edindi, sonra da arkadaşından borç aldığı parayla elektrik gitara geçiş yaptı.

1957 yılında Amerikan Üssünde sahne almaya başladı ve Jackie Shin ismiyle üslerde epey popüler oldu. Zaten o dönemde Amerikan üsleri dışında rock’n’roll icra edilebilecek başka bir mekan da yoktu. Shin, subaylar kulübünde caz, çavuşların olduğu bölümde country, erlerin bulunduğu bölümde ise rock’n’roll çalıyordu. Amerikan aksanını o kadar iyi taklit ediyordu ki “We want Jackie!” diye bağıran askerler onun akıcı bir İngilizceye sahip olduğunu düşünüyorlardı. Amerikan üssünde hayat tarzı olarak da değişimler yaşadı; artık kızarmış tavuk yiyor, Dr. Pepper içiyordu. Burada gelecekte eşi olacak Myeong Jeong-gang ile de tanıştı. Myeong da Kore’nin ilk kadın rock’n’roll davulcusu olarak Blue Ribbons’ta baget sallıyordu.

Bu dönemleri Shin şöyle anlatıyor: “İlk performansımda Amerikan askerleri “Hey bücür! Gitar solosu çal!” diye bağırıyorlardı. Ertesi gün orkestra şefinden solo yapmak için izin istedim. Bana pratik yapmam için bir nota kitabı verdi. İlk gitar solomu ertesi gece attım ve kalabalık adeta çıldırdı. Orkestra şefi de yevmiyemi %50 artırdı.”

Shin ilk uzunçalar plağı olan “Hiki Shin Guitar Melody”i 1958 yılında yayımladı. Albüm farklı tarzlarda özgün bestelerin yanı sıra geleneksel Kore müziği düzenlemeleri ile “Honky Tonk” ve “Green Onions” gibi Amerikan hit şarkılarının coverlarından oluşuyordu. Bugün, bu albüm, Shin’in koleksiyoncular tarafından en fazla aranan plaklarından biridir.

R-7754050-1448094872-5419.jpeg

Resim: İlk albümün reissue’su

1962 yılında Kore’nin ilk rock grubu kabul edilen Add4 grubunu kuran Shin bu grupla ilk albümü olan  ”The Woman in the Rain”i 1964 yılında yayımladı. Bu grup Shin’in The Beatles etkisiyle kurduğu bir Merseybeat grubuydu.

Shin’in bu taklit Merseybeat dörtlüsü ile ilk denemeleri Kore müzik piyasasında başarısızlıkla sonuçlandı. 1960’ların ikinci yarısında kurduğu Club Date grubuyla Jefferson Airplane’in  “Somebody to Love” şarkısı ile Kore televizyonunda boy gösterdi ve kısa bir süre sonra büyük ilgi gördü.

Shin, psychedelic müzik ile hemhal oluşunu şöyle anlatıyor: “Onların müziğini, görselliğini tam olarak ne olduğunu bilmeden taklit ediyordum.” Önce, Amerikan üslerinde çalışırken daha sonra psychedelic müzikle tanışan Shin aynı zamanda Amerikan hippileri ve savaş karşıtlarına çalmaya ve o kitleyle kaynaşmaya başladı. Onlarla arkadaş oldu ve psychedelic müziğin gerçekte ne olduğunu onlardan öğrendi. Aynı zamanda ilk LSD denemesini de onların sayesinde yaptı.

“Somebody to Love”ı söylerken onu dinleyen yerel vokal ikilisi Pearl Sisters ona yaklaşarak kendilerine yaratıcı rehberlik vermesini rica ettiler. Shin’in yaratıcı prodüktör katkısı ile yaptıkları 45’likleri “Nimah” hızlı bir şekilde Kore listelerinin en üst sırasına yerleşti. Böylelikle Shin artık sadece besteci ve icracı değil aynı zamanda önemli bir prodüktördü.

 

Öte yandan Shin’in ana akım bir başarı elde etmesi için 1968 yılını beklemek gerekecekti. The Pearl Sisters için prodüksiyonunu üstlendiği My Dear albümü ile Shin gerçek anlamda bir başarı yakaladı. 1 milyon satışa ulaşan albüm, My Dear ve a Cup of Coffee adlı iki önemli hit eseri de barındırıyordu.

Sonraki yıllarda Shin, Kim Chu-ja gibi genç müzisyenlerin plak yapımcılığını üstlendi. Kim Chuja’nun “Before It’s Too Late” de Shin’in psychedelic soul tınılı markasını yansıtıyordu.

Bu dönemde kendi sololarına da devam ediyordu. Özellikle Iron Butterfly’ın ikonik psychedelic rock eseri In A Kadda Da Vida’yı yorumladığı albüm alabildiğine ses getiriyordu.

innakadada1970lp

Resim: Iron Butterfly’ın psychedelic rock klasiğinin ismini verdiği 1970 albümü

 

1972 yılı kariyeri için bir dönüm noktasıydı. Mavi Saray’dan bir memur nazik bir şekilde bir sabah Shin’i arayarak 1961-1979 arası Güney Kore Diktatörü Park Chung-hee için bir şarkı yapmasını istedi. Shin, bunu reddetti. Hemen akabinde bu kez Diktatör Park’ın partisinden bir yetkili Park’ı öven bir şarkı yazmasını emretti. Shin, politikayla ilgilenmediğini söyleyerek bunu da reddetti ki aslında askeri diktatörlükten ölesiye nefret ediyordu. Bunun yerine Güney Kore’nin güzelliklerini anlattığı 10 dakikalık “Beautiful Rivers and Mountains” adlı şarkıyı yaptı ve o dönemki grubu Shin Joong Hyun & The Men ile şarkıyı kaydetti. Şarkının yayımlanmasından sonra polis, Shin’in gitarlarına el koydu ve saçlarını kesti. Saç uzatmak bu dönemde Güney Kore hükümetince yasaklanmıştı. Öte yandan yeni grubu Shin Joong Hyun & Yup Juns ile 1974 yılında kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar ve albüm 1 milyon satışa ulaştı. Albümde Shin’in başka bir hit şarkısı olan “Beautiful Woman” da yer alıyordu.

1972andthebandalbumututuklanma

Resim: Tutuklanmasına neden olan şarkının yer aldığı albüm

 

1975 yılında Shin, bu kez marihuana bulundurmaktan tutuklandı ve cezaevi ve peşi sıra işkenceden oluşan süreç yaşandı. Akabinde bir akıl hastanesinde tutsaklığı devam etti. Salıverildiğinde Shin’in müzikal faaliyetleri yasaklanmıştı. Bu yasak, Park Chung-hee‘nin suikaste uğradığı 1979 yılına kadar devam etti. Müzik yapmaya başladığında artık toplumun müzikal algısı da değişmişti. “It was all”, ”Let’s work hard” ve ”Let’s be happy”  gibi işler tutuyordu, ki Shin’e göre bunlar ruh, zihniyet ve insanlıktan yoksun fiziksel işlerdi. Bu dönemde disco müziğinin egemenliği söz konusuydu ve çalıştığı kulüplerde garsonlar Shin’den daha hızlı çalmasını talep edecek kadar küstahlaşabiliyorlardı. Shin’in modası çoktan geçmiş gibiydi.

1980’ler boyunca Seul’ün yabancı ziyaretçiler ve ABD askeri personelinin yoğun olduğu Itaewon mahallesinde bir müzik kulübü işletti. 1986 yılında Güneydoğu Seul’de Woodstock adlı bir başka kulüp açtı onu da 20 yıl boyunca işletti. 1990’larda ise popülarite anlamında kendi Rönesans’ını yaşadı.

1980de yayımlanmış.jpg

Resim: 1980 yılında yayımlanmış albümü

2006 yılında Shin emekliliğini ilan etti ve veda konseri aynı yılın Aralık ayında 10 gün boyunca EBS televizyonunda yayımlandı. Neyse ki 2008 yılında Shin bu araya son verdi ve ABD’de Hollywood Bowl’da düzenlenen Kore Müzik Festivalinde sahne alarak ilk ABD konserini verdi.

2010 yılında Fender Custom Shop Tribute Serisinden bir gitar ona takdim edildi. Böylelikle Eric Clapton, Jeff Beck, Eddie Van Halen, Yngwie Malmsteen ve Stevie Ray Vaughan’a daha önce verilmiş olan bu saygı gitarlarından biri ilk kez bir Asyalı müzisyene veriliyordu. 2011 yılında da Seattle yerleşiği Light in the Attic Records ilk kez Shin’in müziğini ABD’de plak olarak yayımladı.

Shin, bugün geç de olsa gelen popülaritenin ve itibar iadesinin tadını çıkartıyor. Shin’in çocukları da babalarının izinden gitmeye devam ediyorlar. Shin Daechul, Sinawe adlı heavy metal grubunun gitaristi, Shin Yunchul, şarkıcı ve gitarist; ve son olarak Shin Seokchul da stüdyo davulcusu olarak müziğin içinde aktif olarak yer alıyorlar.

Shin’in hem solo işleri hem de Kim Jung Mi başta olmak üzere diğer psychedelic soul şarkıcıları için yaptığı albümler reissue ve toplamalar aracılığıyla dinleyicisi ile yeniden buluşuyor. Güney Kore ise diktatörlükle geçen günlerini dünyaya unutturmuş; Kuzey Kore’nin anti tezi olarak filmleri ve diğer sanatsal üretimleri ile özgür bir dünyanın simgesi olarak kendini yeniden üretmiş durumda geleceğe olumlu mesajlar gönderiyor.

 

Video: Kim Jung Mi’nin Albümü (Beste, icra ve prodüksiyon Shin Joong Hyun’a ait.)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s